V článku popíšeme funkci anatomických zón matrace a také nahlédneme do výroby a zjistíme jak se vyrábí profil matrace s anatomickými zónami. Proč je tedy povrch matrace rozdělen do anatomických zón? Lidské tělo můžeme také rozdělit do několika zón. Každá má svoji hmotnost a individuální požadavky pro kvalitní spánek. Právě ke zvýšení kvality spánku může pomoci speciálně vytvarovaný povrch, který působí potřebným tlakem na tělo během spánku.

 

 

Většina našich matrací má lehací plochy v sedmi anatomických zónách. Ty jsou vytvarované tak, aby působily přiměřenou tvrdostí a také povrch je díky profilu dostatečně velký, aby odvedl potřebné množství vlhkosti během spánku. Některé zóny, pro určité části lidského těla, se shodují a tak si představíme tři základní, které jsou nakombinované v lehací ploše matrace podle potřeby.

 

První, třetí, pátá a sedmá zóna jsou tvarově shodné. Jsou to vlnky, které tvoří přechodové zóny mezi funkčními zónami. Díky profilu jsou tyto části měkčí, mají větší povrch a lépe odvádějí vlhkost.

 

 

 

Druhá a pátá zóna jsou také totožné. Mají profil masážních nopků, které změkčují oblasti ramenou, lýtek a chodidel. Změkčení odpovídá hmotnosti částí těla. Profilovaný povrch má masážní vlastnosti a lépe odvádí vlhkost.

 

 

Nejdůležitější je čtvrtá, prostřední zóna. V ní je soustředěna největší hmotnost těla, musí být dostatečně tvrdá, tak aby poskytovala tělu dobrou podporu. Profil zvětšuje povrch tak, aby došlo k dobré cirkulaci vzduchu a odpařování vlhkosti během spánku.

 

 

 

A jak se vyrábí anatomické zóny? Pro výrobu se může použít přířez z polyuretanové, líné nebo studené pěny, který má výšku cca 7 cm. Mezi dvěma válci, které mají dezén, je umístěna pila a z přířezu se vyrobí dvě desky poloviční tloušťky, každá deska má jednu stranu opatřenou dezénem.