Líná pěna je typ polyuretanové pěny. Směs pro přípravu pěny obsahuje přísady, které zvyšují viskozitu a hustotu pěny. Líná nebo také paměťová pěna je citlivá na tlak a teplotu. Líná pěna je polymerní materiál s otevřenou buněčnou strukturou, která reaguje na tlak, který je na materiál vyvinut, ale pomalu se vrací zpět do svého původního stavu. Této vlastnosti se využívá právě při výrobě postelových matrací. Pro výrobu matrací se používá líná pěna s objemovou hmotností 40 - 70 kg/ m3.

Jak to funguje?

Líná pěna reaguje na teplo a hmotnost a tak pomáhá zmírnit tlak v jednotlivých bodech těla, tím dochází k prevenci proleženin, ale také k redukci bolestí zad (stabilizuje páteř ve správné poloze při spaní), snížení bolesti kolen (tlak matrace vyrobené z tvrdé pěny může vyvolat citlivost bolavých kloubů), zlepšení oběhového mechanismu (pokud má člověk oteklé nohy pěna zmírní tlak a zlepší oběhový mechanismus), bolestí kloubů (při použití tvrdé matrace se vyvine na klouby větší tlak a tak může dojít ke zhoršení bolestí nebo k zánětům kloubů).

Tyto vlastnosti líné pěny předurčily materiál k použití do postelových matrací. Vzhledem k použitým technologiím a vstupním surovinám se jedná o dražší materiál. Z tohoto materiálů bývají vyrobeny lehací plochy vysoké několik centimetrů nebo do oblasti ramen a kolenou bývá vložena deska z líné pěny, Lehací plochy mohou být různě profilované a to je žádoucí z důvodu, že se jedná o materiál s vyšší hustotou a profil zabezpečí lepší odvod vlhkosti, tedy lepší prodyšnost.

Věděli jste že?

Líná pěna byla vyvinuta již v roce 1966 a to na základě zakázky od NASA. Do veřejného sektoru byl materiál agenturou propuštěn až v roce 1980. Výroba líné pěny byla avšak ještě velmi nákladná. Materiál pro použití v matracích uvedla jako první na trh švédská firma TEMPUR.

Náš tip

Pro zmírnění bolestí krční páteře, ale i ke správné poloze krční páteře při spánku použijte anatomické polštáře z líné pěny.

Pro koho jsou určeny matrace z líné pěny?

Výrobky jsou určeny pro běžné uživatele a osoby trpící některými z výše uvedenými problémy a také uživatele dlouhodoběji upoutané na lůžko. Matrace, kde lehací plocha je vyrobena z líné pěny zabezpečuje správnou polohu těla při spánku. Níže uvádíme zástupce z naší kolekce - vybere si každý.