Jaké typy roštů jsou na trhu?

V současné době je na trhu velké množství postelových roštů z různých materiálů a odlišného provedení. Mezi základní rošty, které nabízíme i v našem internetovém obchodě matrace-obchod.cz patří:

 

 

 

 

 

 

 

Existují i jiné typy podložek pod matrace?

Jedná se o pevné podložky, které zakrývají celou plochu pod matrací a jsou vyrobeny z různých materiálů, kovové rošty atd. Tyto podložky nedoporučujeme, ale pokud zákazník nechce investovat do nového roštu, dokážeme z naší nabídky navrhnout vhodnou matraci.

V čem se liší jednotlivé typy roštů a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Laťkové rošty

Rošt se skládá z laťek různé šířky a výšky. Laťky jsou většinou spojeny dvěma textilními popruhy. Laťky mohou být vyrobeny ze dřeva nebo z jiného materiálu. Rošt lze jednoduše srolovat a to je výhoda při přepravě nebo při skladování. Nevýhoda tohoto roštu je, že laťky nejsou vsazeny do pevného rámu a tento rošt "klouže" po rámu postele a může se stát, že v oblasti hlavy nebo nohou bude velká mezera, protože laťky budou shrnuté ve středu. Ne každá matrace je vhodná na tuto podložku.

Pevné lamelové rošty

Pružné lamely jsou většinou vyrobeny ze dřeva a do rámu roštu jsou uloženy v pryžových výkyvných pouzdrech. Mohou být uloženy přímo do rámu roštu do zadlabaných pouzder. Tím je snížena pružnost a komfortnost roštu. Šířka a výška lamel je různá. Nejdůležitější je počet lamel. Čím vyšší počet lamel, tím je rošt pružnější, umocní vlastnosti matrace a neposlední řadě prodlouží její životnost. Výběr matrace je závislý na počtu lamel. Lamelové rošty jsou velice pohodlné, pružné a zejména ty s vyšším počtem lamel umocňují vlastnosti matrací. Rozdíl oproti laťkovým roštům není zanedbatelný.

Polohovací lamelové rošty

Polohovací rošty mají stejné vlastnosti jako pevné lamelové rošty, ale v oblasti hlavy a nohou je lze ručně nebo elektricky polohovat. Elektricky polohovatelný rošt má více poloh a je vhodný např. pro osoby upoutané na lůžko nebo pro osoby požadující komfort.

 

 

 

 

 

 

 

Pro koho jsou určeny polohovací lamelové rošty?

Výhody polohování roštu lze využít při čtení v posteli, kdy lze zvednout část v oblasti hlavy. Dále lze polohování doporučit při různých zdravotních problémech. Polohování v oblasti nohou může značně ulevit nateklým nohám při nadměrné zátěži nebo např. v těhotenství.

Jaká má být vzdálenost mezi jednotlivými laťkami nebo lamelami?

Vzdálenost souvisí s počtem laťek nebo lamel a má být maximálně 4-5cm. Větší vzdálenost může deformovat matraci a znehodnocuje její vlastnosti. V případě laťkových roštů, lze dodáním laťěk do roštu vzdálenost upravit. V naší nabídce naleznete rošty s počtem 15, 28 a 30 kusů lamel.

Jak vybrat rozměrově vhodný rošt pro rám postele?

Rozměr roštu je shodný s rozměrem rámu postele. Např. pro postel o rozměru 90x200cm kupujte rošt s označením rozměru 90x200cm. Ve skutečnosti je z technologických důvodů rošt menší a to cca o 1cm na šířku a 3cm na délku. Jinak by nebylo možné rošt na rám postele uložit. Věnujte pozornost výšce roštu.

Jakou matraci na jaký rošt?

U každé námi nabízené matrace naleznete rošty, které pro ni doporučujeme. Všeobecná pravidla jsou:

  • latexové matrace lze polohovat, ale doporučujeme větší počet lamel např. 28 kusů, nedoporučujeme ukládat na pevné podložky
  • pružinové a taštičkové matrace nelze polohovat a jsou vhodné na všechny typy roštů, lze je umístit i na pevné dno, protože jsou velmi prodyšné
  • matrace s deskou z kokosových vláken nebo s deskou z pojené PUR pěny,  nedoporučujeme polohovat, tyto desky mají ztužující vlastnosti, mohou být uloženy na všech typech roštů i na pevné podložce v případě, že povrch matrace bude profilovaný
  • měkčí matrace z polyuretanové pěny, ze studené pěny nebo z líné pěny lze také s výhodou polohovat, ala doporučujeme vyšší počet lamel, např 28 kusů

V případě, že máte pevné dno, zkuste do něj provrtat otvory, zlepší se cirkulace vzduchu a hygienické vlastnosti matrace.

Jeden nebo dva rošty do manželské postele?

V naší nabídce naleznete rošty v těchto rozměrech:

80x200cm

90x200cm

100x200cm

120x200cm

140x200cm

i rošty na míru. Kontaktujte nás.

Nabízíme výrobu i atypických rozměrů roštů např. 110x200cm nebo 90x210cm. Pro manželské postele doporučujeme použít dva samostatné rošty z důvodu manipulace. Dalším důvodem jsou různé požadavky na spánek a různé tělesné hodnoty (hmotnost, výška) v neposlední řadě zdravotní omezení.

Pozor na výšku roštu, výšku matrace a možnosti Vaší postele!

Před nákupem nového roštu a matrace si pečlivě spočítejte výšku těchto dvou výrobků a zjistěte, jestli matrace uložená na roštu zapadne do rámu postele.

V případě, že si nevíte rady s výběrem roštu kontaktujte nás a my s Vámi krok za krokem probereme všechny Vaše požadavky a vybereme kvalitativně i cenově vhodný rošt. Rošty v našem internetovém obchodě matrace-obchod.cz nabízíme ve vysoké kvalitě, jsou vyrobeny ze bukového a březového dřeva za příjemné ceny. Výběru roštu věnujte velkou pozornost, dobře vybraný a kvalitní rošt můžete mít po celý Váš život. Stačí měnit jenom matraci.