Potahy na matrace jsou vyrobeny z kvalitních textilních materiálů a jsou dělitelné zipem a snímatelné. Potahy lze buď chemicky čistit, nebo prát v automatické pračce při doporučené teplotě. Při praní je doporučeno používat běžné prací prostředky s ohledem na materiálové složení potahu, které je uvedeno na štítku potahu. Potahy ochraňují vlastní matracové jádro a prodlužují jeho životnost.

Jak vybrat potah?

Všechny námi dodávané matrace jsou opatřeny potahem, dle výběru zákazníka. Damaškové potahy nejsou pratelné, lze je pouze chemicky čistit. Jsou vhodné pro zákazníky, kteří požadují nízkou cenu matrace. Potahy jsou však velmi kvalitní a splňují základní hygienické vlastnosti. Dále lze vybrat z dalších potahů, jejichž vlastnosti jsou různé (antibakteriální, relaxační, luxusní atd.). Kritériem pro výběr je cena a požadavky zákazníka a vlastnosti matracových potahů.

Jaké nabízíme potahy?

 

Potah Materiál/ prošití Složení Vlastnosti
JEDNODUCHÝ DAMAŠEK damašková tkanina/ bez proševu PES/ PP/viskóza economy I./ nepratelný
PROŠITÝ DAMAŠEK damašková tkanina/ s proševem PES/ PP/ viskóza

economy II./ nepratelný

MEDICO pletenina/ s proševem pes economy III./ pratelný
EASY CLEAN pletenina/ s proševem PES/ bavlna

klasický/ pratelný

ALOE VERA pletenina/ s proševem PES/ PAD/ bavlna/ Aloe vera funkční/ pratelný
SILVER ACTIVE pletenina/ s proševem PES/ ionty stříbra funkční/ pratelný
HEALT CARE nánosovaná froté tkanina PES/ PUR

funkční/ nepromokavý/ pratelný

ZDRAVOTNÍ nánosovaná tkanina PES/ PUR funkční/ nepromokavý/ pratelný/ lze dezinfikovat
TASTEX pletenina/ s proševem PES/ bavlna/ výtažky z rostlin

funkční/pratelný

ECO SPIRIT pletenina/ s proševem PES luxusní/ pratelný
100% PŘÍRODNÍ BAVLNA pletenina/ bez proševu bavlna luxusní/ pratelný
DĚTSKÝ MOTIV tkanina/ bez proševu bavlna dětský/ pratelný

Jaké jsou vlastnosti našich potahů?

Jednoduchý damašek

Potah matrace je vyroben z kvalitní tkaniny a je jednovrstvý. Jedná se o damaškovou tkaninu se vzorem, který kontrastuje světle nebo tmavě s hladkým podkladem. Potah je opatřen zipem a je snímatelný. Potah lze chemicky čistit, není pratelný. Jedná se o základní a ekonomickou variantu matracového potahu.

Složení potahu

Tkanina: 47% polyester/ 28% polypropylen/ 25% viskóza

Prošitý damašek

Potah matrace je vyroben z kvalitní tkaniny a je prošitý s vrstvou polyesterového rouna. Jedná se o damaškovou tkaninu se vzorem, který kontrastuje světle nebo tmavě s hladkým podkladem. Rouno je kvalitní a zachovává si svůj původní objem. Potah je opatřen zipem a je snímatelný. Potah lze chemicky čistit, není pratelný. Potah zvětší výšku matrace o cca 2 cm. Jedná se o základní a ekonomickou variantu matracového potahu s vrstvou rouna.

Složení potahu

Tkanina: 47% polyester/ 28% polypropylen/ 25% viskóza

Rouno: 100% polyester 150 g/m2

Medico

Potah matrace je vyroben z polyesterové strečové pleteniny (PES) s vysokou tažností a je prošitý s vrstvou polyesterového rouna. Rouno je kvalitní a zachovává si svůj původní objem. Potah je dělitelný zipem na dvě poloviny a je pratelný při teplotě do 60°C. Potah zvětší výšku matrace o cca 1 cm.

Složení potahu

Pletenina: 100% polyester

Rouno: 100% polyester 150 g/m2

Easy clean

Potah matrace je vyroben ze strečové pleteniny s vysokou tažností a je prošitý s vrstvou polyesterového rouna. Jedná se o strečovou luxusní variantu potahu. Potah svou měkkostí zvýší komfort spánku. Rouno je kvalitní a zachovává si svůj původní objem. Potah je dělitelný zipem na dvě poloviny a je pratelný při teplotě do 60°C. Potah zvětší výšku matrace o cca 2 cm.

Složení potahu

Pletenina: 60% polyester/ 40% bavlna

Rouno: 100% polyester 200 g/m2

Aloe vera

Potah matrace je vyroben z pleteniny s obsahem výtažku z léčivé rostliny Aloe Vera. Výtažek z rostliny Aloe Vera je fungicidní, protizánětlivý a protisvědivý. Pletenina odpuzuje vlhkost a chlad z vnějšku a umožňuje snadné odpařování potu. Potah má vysokou tažnost a je prošitý s vrstvou polyesterového rouna. Jedná se o strečovou luxusní variantu potahu. Rouno je kvalitní a zachovává si svůj původní objem. Potah je dělitelný zipem na dvě poloviny a je pratelný při teplotě do 60°C. Potah zvětší výšku matrace o cca 2 cm.

Složení potahu

Pletenina: 40% bavlna/ 35% polyamid/ 25% polyester

Rouno: 100% polyester 200 g/m2

Silver active

Antibakteriální potah matrace je vyroben z polyesterové strečové pleteniny (PES), která obsahuje ionty stříbra. Stříbro je rovnoměrně aditivováno ve v PES vlákně. Ve vlhkém prostředí stříbro potlačuje růst mikroorganismů, bakterií, hub a kvasinek nebo je zcela usmrcuje. Proti lidské tkáňové buňce nejsou ionty stříbra toxické. Potah má vysokou tažnost a je prošitý s vrstvou polyesterového rouna. Jedná se o strečovou luxusní variantu potahu. Rouno je kvalitní a zachovává si svůj původní objem. Potah je dělitelný zipem na dvě poloviny a je pratelný při teplotě do 60°C. Potah zvětší výšku matrace o cca 2 cm.

Složení potahu

Pletenina: 100% polyester

Rouno: 100% polyester 200 g/m2

Healt care

Jedná se o froté tkaninu s nepromokavou, ale paroprodyšnou úpravou. Matrace je chráněna před proniknutím tekutiny speciální povrchovou úpravou textilu (PUR zátěrem). Potah je nepromokavý, ale je paroprodyšný, takže jsou splněny požadavky na odvod vlhkosti. Potah se může použít např. v ubytovacích zařízeních a všude tam, kde je třeba uchránit matraci od jakékoliv tekutiny. Potah zajišťuje vysoké hygienické vlastnosti. Potah je dělitelný zipem na dvě poloviny a je pratelný při teplotě do 95°C. Potah zvětší výšku matrace o cca 1 cm.

Složení potahu

Tkanina: 100% polyester (froté)

Povrchová úprava: 100% polyuretan

Zdravotní potah

Jedná se o hladkou tkaninu s nepromokavou, ale paroprodyšnou úpravou. Matrace je chráněna před proniknutím tekutiny speciální povrchovou úpravou textilu (PUR zátěrem), který je nepromokavý, ale prodyšný pro vodní páry a tak zabezpečuje vysoké hygienické vlastnosti. Povrch potahu je omyvatelný a lze dezinfikovat běžnými dezinfekčními prostředky. Potah je dělitelný zipem na dvě poloviny a je pratelný při teplotě do 95°C. Potah zvětší výšku matrace o cca 1 cm.
 

Složení potahu

Tkanina: 100% polyester

Povrchová úprava: 100% polyuretan

Tastex

Potah matrace je vyroben z polyesterové strečové pleteniny (PES). Letní chladivá strana obsahuje výtažek z břízy a zimní hřejivá výtažky z rostlin (papriček), které stimulují krevní oběh. Potah má vysokou tažnost a je prošitý s vrstvou polyesterového rouna. Jedná se o strečovou luxusní variantu potahu. Rouno je kvalitní a zachovává si svůj původní objem. Potah je dělitelný zipem na dvě poloviny a je pratelný při teplotě do 60°C. Potah zvětší výšku matrace o cca 2 cm.

Složení potahu

Pletenina: 60% polyester/ 40% bavlna

Rouno: 100% polyester 200 g/m2

Eco spirit

Luxusní antibakteriální potah matrace je vyroben z polyesterové strečové pleteniny (PES) a polyesterového rouna o velké objemové hmotnosti. Vlastnosti rouna jsou excelentní, zejména zachování jeho původního objemu. Potah je antibakteriální a výborně odvádí vlhkost. Jedná se o strečovou luxusní variantu potahu. Potah je dělitelný zipem na dvě poloviny a je pratelný při teplotě do 60°C. Potah zvětší výšku matrace o cca 2 cm.

Složení potahu

Pletenina: 100% polyester

Rouno: 100% polyester 300 g/m2

100% přírodní bavlna

Luxusní a zároveň funkční matracový potah. Bavlna, použitá k výrobě bavlněných vláken, neprošla procesem bělení. Bělení se prování zásaditými chemikáliemi. Bavlna si zachovává svoji přírodní nažloutlou barvu. Potah není prošitý rounem a zvětší výšku matrace o cca 1 cm. Je pratelný při teplotě do 60°C a dělitelný zipem na dvě poloviny.

Složení potahu

Pletenina: 100% přírodní bavlna

Dětský motiv

Jedná se o bavlněný potah s vysokou prodyšností a s dětským motivem. Potah obsahuje zip a je snímatelný. Potah je pratelný v při teplotě do 60°C.

Složení potahu

Tkanina: 100% bavlna

Jaké jsou vlastnosti materiálů použitých na výrobu potahů?

Pletenina

Je plošná textilie vytvořená z nití vytvarovaných do oček vzájemně provázaných a uspořádaných do řádků a sloupců.

Vlastnosti pletenin:

  • tažnost
  • pružnost
  • prodyšnost
  • nemačkavost
  • nízká náchylnost ke žmolkovatění
  • příjemný omak

Z těchto důvodů se s výhodou pleteniny používají pro výrobu potahů na matrace. Pleteniny zabezpečují vynikající hygienické vlastnosti a tím podporují kvalitní a zdravý spánek.

Antimikrobiální úpravy textilií

Jedná se o antibakteriální úpravu vláken nebo textilií v průběhu zušlechťovacích prací. Mikrobiální působení na textilní vlákna se projevuje zápachem a rizikem kontaminace. Antimikrobiální prostředky omezují růst anebo ničí mikroorganismy. Antimikrobiální textilie mohou působit na mikroorganismy kontaktem, kdy antimikrobiální prostředek nemůže migrovat, mikroorganismy mají kontakt s vlákny, která antimikrobiální prostředek obsahují nebo difúzí, kdy antimikrobiální prostředek může migrovat více či méně rychle z povrchu či samotného vlákna vlhkým prostředím k mikroorganizmům a inhibovat (zpomalovat) jejich růst. Účinná antimikrobiální látka je v nano vrstvě nanesena na povrch textilie a při kontaktu s mikroorganismem dojde k perforaci a deaktivaci mikroorganismu (roztočů, plísní a bakterií). Účinná látka je inertní k lidské pokožce. Povrchová úprava je účinná i po praní potahů při teplotě do 60°C.

Bavlněná vlákna

Nejrozšířenější přírodní vlákna rostlinného původu, která se získávají z bavlníku. Bavlněná vlákna působením vody bobtnají a zvyšují svůj objem. Bavlněné vlákno přijme až 27 % vody a na omak se nezdá být vlhké.

Polyesterová vlákna (PES)

Jsou velmi rozšířená vlákna chemického původu. Vyrábějí se zvlákňováním z taveniny. Jejich předností je vysoká pružnost, odolnost vůči mikroorganizmům (výborné hygienické vlastnosti), stálost na světle a malá navlhavost (rychlé sušení).

Bambusová vlákna

Přírodní vlákna rostlinného původu. Výrobky mají měkký omak, téměř hedvábný lesk, mohou nasávat až čtyřikrát více vlhkosti než bavlna, dobře odolávají bakteriím a vynikají schopností neutralizovat zápach. V potahu na matrace lze s výhodou využít vynikající termoregulační schopnosti.

Uhlíková vlákna

Vlákna chemického původu. Vyrábí se pyrolízou z PAN vláken. Vlákna mají vysokou tepelnou odolnost a pevnost. Vlákna mají mnohostranné použití v leteckém průmyslu, stavebnictví atd. Do plošných textilií se přidávají za účelem vytvoření antistatického povrchu.