Matrace jsou většinou vyrobeny z různých pěn (polyuretanová, studená, líná pěna) nebo z latexu. Tyto materiály mají skvělé vlastnosti pro výrobu matrací - dlouhou životnost, jsou elastické a lze je lepit, kombinovat, řezat.

 

 

 

 

 

 

 

 

Díky porézní struktuře jsou pěny velmi prodyšné. Velikost pórů je ovlivněna typem materiálu a také výrobní technologií. Celkový povrch porézních materiálů je mnohem větší, než jen povrch kvádru.

A kdo bydlí ve všech těch pórech? Mezi nejčastější obyvatele patří roztoči, jejich velikost je 80 μm–1 mm. Pravidelným úklidem a správnou hygienou matrací, potahů a lůžkovin, se množství roztočů udržuje v únosné míře. Pro alergiky je však zapotřebí eliminovat množství roztočů speciálními potahy a výběrem matrací z atibakteriálních pěn. Optimální doba pro výměnu matrace z pohledu životnosti některých materiálů je delší než z pohledu hygienického. Prachu, roztočů ap. s časem v matraci narůstá a proto je dobré matraci vyměnit po 6-8 letech a to v závislosti na typu matrace, prostředí atd. Začnete-li kýchat, matrace bude mírně zapáchat, bude stále vlhká, je čas na její výměnu!