Nosný materiál pro výrobu polyuretanových matrací je měkká lehčená polyuretanová pěna (PUR). Pro výrobu se používá PUR pěna o objemové hmotnosti 25 – 50 kg/m³. Čím větší je objemová hmotnost použitého materiálu, tím kvalitnější bude výsledný výrobek. Objemová hmotnost je v určité závislosti s tvrdostí lehací plochy, ale hrají zde další roli např. profil lehací plochy, výška lehací plochy, hmotnost člověka atd. takže se nejedná o závislost lineární (čím větší objemová hmotnost tím větší tvrdost lehací plochy). Polyuretanovou pěnu lze kombinovat s ostatními pěnami (studená, lína pěna atd.) a také s dalšími materiály (desky z kokosových vláken, koňských žíní atd.). Použitím tradičních technologií lze nabídnout levné, ale velmi kvalitní matrace, které jsmev  našem internetoém obchodě MATRACE-OBCHOD.CZ  do kategorie pěnové matrace.

Vlastnosti polyuretanové pěny

  • Vysoká prodyšnost
  • Nízká hmotnost
  • Zdravotní nezávadnost
  • Výborné fyzikálně mechanické vlastnosti

Výsledkem je levná a kvalitní pěnová molitanová matrace

Polyuretanová pěna (PUR) - pro výrobu polyuretanových matrací se vyrábí reakcí vícefunkčních izokyanátů s hydroxilovou složkou. V případě lehčených PUR pěn je obsah vícefunkčního diizikyanátu do 40% a druhá složka může mít esterový nebo éterový charakter. V případě PUR pěn na bázi éteru se jedná o levnější a odolnější typy (odolnost proti hydrolýze, oxidaci a stárnutí) než u PUR pěn esterového typu. Všechny suroviny se přivedou kontinuálně do napěňovacích strojů se směšovací hlavou, kde se za vysokých otáček připravuje homogenní kapalina. Kapalina se nalije na pás a zde proběhnou všechny reakce vedoucí k napěnění v průběhu několika sekund. K napěnění dojde pomocí vzniklého CO2 . Po ukončení polymerace se výrobek (blok) vyjímá po několika minutách (10 – 20 minut).

Pojená polyuretanová pěna (RE) - pro výrobu polyuretanových pěnových matrací se používá ve formě drti z polyuretanové pěny (regenerátu), která je vhodnou technologií a za použití lepidla slisována a tím spojena do formy např. bloku, ze kterého je možné vyrobit přířez pro výrobu matrace. Tento materiál se vyznačuje větší hmotností a tuhostí a s výhodou se používá jako střední deska, která dodává matraci tuhost, nebo se používá jako lehací plocha pro matrace s vyšší nosností. Objemová hmotnost používaná pro výrobu desek matrací je kolem 80 kg/m³ a výška se pohybuje kolem pěti centimetrů.

Zajímavost

MOLITAN - ( polyuretanová pěna) z latinského mollis (měkký, ohebný) a konce slova polyuretan. Název byl vymyšlen v české firmě Gumotex a.s. Břeclav v roce 1963 kde začala výroba polyuretanové pěny pod značkou MOLITAN. Určitě jste se setkali s názvem molitanová matrace.