Často se při nákupu setkáte s označením "zdravotní" nebo "ortopedická" matrace. Tímto článkem Vám chceme vysvětlit proč na našem internetovém obchodě MATRACE-OBCHOD.CZ tento název nenaleznete.

Co se tedy skrývá pod názvem zdravotní matrace?

Téměř vždy se pod tímto názvem schovávají marketingové tahy. Nikde (v legislativě, normách nebo ostatních předpisech) není objektivně stanoveno, co musí "zdravotní" či "ortopedická" matrace splňovat, aby dostála uvedené deklaraci. Takto deklarované výrobky jsou standardní a samozřejmě i kvalitní matrace, které slouží pro dobrý spánek. Nemají avšak žádné např. léčivé účinky nebo vliv na zlepšení zdravotního stavu atd.

Doporučeno ortopedem?

Většina matrací na našem trhu nemá žádná doporučení z řad odborníků ve zdravotnictví. Velké množství matrací na našem trhu má právě nálepku DOPORUČENO ORTOPEDEM, ale takové množství výrobků není možné odborně vyhodnotit a hlavně na to neexistuje žádná metodika, norma, postup... Jedná se ale o kvalitní výrobky určené pro širokou veřejnost. Matrace na našem trhu jsou vyrobené ze zdravotně nezávadných materiálů (pěny, latex, pružiny, přírodní materiály, textil na potahy) s použitím nejnovějších technologií pro řezání, spojování, lepení atd. Ortopedové doporučují pro osoby s bolestmi pohybového ústrojí matrace latexové nebo matrace s obsahem líné pěny. Je to z důvodu toho, že tyto materiály mají vysokou bodovou elasticitu.

Zdravotnické matrace - slovní hříčka?

Ne, pokud je matrace deklarována jako zdravotnická (ne zdravotní) musí podle platné legislativy Zákona o zdravotnických prostředcích č. 123/2000 Sb. splňovat veškeré náležitosti. Matrace musí mít požadovanou technickou dokumentaci, musí být jasně stanoven určený účel k použití a musí mít klinické hodnocení (to provádí odborník, nejlépe ze zdravotnické oblasti). Takový výrobek musí být označen CE značkou. Tyto matrace se na trhu samozřejmě vyskytují. Jedná se, ale o zcela speciální výrobky doporučené např. pro pacienty nebo zdravotnická zařízení. Pro účely běžných potřeb není nutné, aby matrace postoupily tento proces a měly označení zdravotnické.

Představujeme

Ne zdravotní matrace, avšak kvalitní, zdravotně nezávadné, z prověřených materiálů, s dlouhou životností, v rozměrech 90x200 cm, 120x200 cm, 180x200 cm a samozřejmě i v dalších i atypických rozměrech (matrace na míru). Samozřejmostí jsou nízké ceny.