Pokud jste si zakoupili novou matraci a nevíte co s tou starou, poradíme Vám jak na to.

Z čeho je matrace vlastně vyrobena?

Většinou se jedná o plasty respektive polyuretanové lehčené pěny ( polyuretanová pěna (PUR), studená polyuretanová pěna (HR) nebo "líná" pěna). Dále se může jednat o pěnovou pryž (latex) a v neposlední řadě kombinaci těchto materiálů s přírodními materiály nebo s kovem v podobě pružin.

Určitě si ale nebudete několik let pamatovat, z čeho byla vyrobena Vaše matrace, která Vám právě dosloužila. Ale to nevadí.

Kam tedy s ní?

Výše jmenované materiály jsou plasty. Každý z Vás doma určitě třídí odpad. Ale pozor materiály, které se používají pro výrobu matrací nepatří do běžných plastů, které odevzdáváte ve Vašem městě nebo obci. Celý výrobek můžete odevzdat a to bezplatně do sběrného dvoru v místě Vašeho bydliště.

Seznam sběrných dvorů naleznete zde: http://www.sberne-dvory.cz/

Starou matraci rozhodně nelikvidujte spalováním nebo rozřezáním a uložením do tzv. žlutých kontejnerů na plasty. Při spalování unikají do ovzduší zdraví škodlivé látky. Pokud matraci dáte do žlutých kontejnerů přidáte tím práci pracovníkům, kteří provádějí třídění plastového odpadu.

Co se stane se starou matrací?

Materiály jsou separovány a vhodně zlikvidovány nebo recyklovány. Likvidací rozumíme například řízené spalování, kdy do ovzduší neunikají škodlivé látky a recyklací zase přeměnu na materiál který se dál znovu použít a to například do nových matrací. V našem případě hovoříme o pojené polyuretanové pěně. Ale nebojte se, tento recyklovaný materiál, který se používá mimo jiné i při výrobě středových desek matrací je zcela hygienicky nezávadný a to díky použitému technologickému recyklačnímu procesu!