Pro Vaši lepší orientaci, v naší nabídce, jsme pro Vás připravili několik informací, které Vám usnadní výběr matrace a roštu.

Podle jakých skutečností tedy vybírat?

Na hmotnosti záleží

Při výběru matrace berte prosím v úvahu Vaši tělesnou hmotnost. Naše výrobky jsou označeny ikonou s doporučenou nosností a to:

  • do 90 kg
  • do 120 kg
  • do 150 kg.

Svoji tělesnou hmotnost se pokuste přiřadit k matraci, která jí odpovídá. V případě zvolení nižší nosnosti výrobku než je Vaše hmotnost můžete být nemile překvapeni a to tak, že matrace se Vám bude zdát příliš měkká a také bude zkrácena její životnost z důvodu proležení.

Matrace do manželské postele - dva kusy 90 x 200 cm nebo jeden 180 x 200 cm?

Pokud uvažujete o nákupu matrace do manželské postele o rozměru 180 x 200 cm vezměte v úvahu zda-li Vám nebudou dělat problémy tyto skutečnosti:

  • podle návodu k použití se matrace má jednou za měsíc otáčet
  • každý partner má většinou jinou hmotnost
  • manipulace s potahem při jeho sundání pro praní
  • manipulace s matrací při přesouvání nebo stěhování.

Rozměr matrace

Je stejný jako rozměr vnitřního rámu Vaší postele. Nejběžnější rozměry jsou:

  • matrace 90 x 200 cm
  • matrace 120 x 200 cm
  • matrace 180 x 200 cm.

V naší nabídce naleznete i další rozměry. Nabízíme i matrace na míru (např. rozměr 84 x 181 cm atd.).

Výška matrace je také důležitá

U našich produktů uvádíme orientační výšku matracového jádra a to bez potahu. Výška s potahem je o cca 2 cm vyšší. Ale jakou výšku zvolit? Především je důležité, aby byla výška úměrná výšce v postelovém rámu. Aby matrace z rámu příliš nevyčnívala nebo nebyla zabořena pod rám. Pro pohodlné vstání zvolte větší výšku matrace. Vždy se řiďte možnostmi rámu Vaší postele.

Podle ceny nebo životnosti?

Zhruba po 7 až 8 letech je dobré, z mnoha důvodů, matraci vyměnit za novou. Jedná se zejména o hygienické důvody a fyzikálně mechanické vlastnosti použitých materiálů. Matrace může sloužit i déle, ale to záleží na Vašem uvážení. Matrace z klasických materiálů jako je polyuretanová pěna jsou velmi cenově výhodné, avšak po výše uvedené době (i dříve) je téměř nutné je vyměnit. Materiál nedosahuje již takové vlastnosti jako na začátku a spánek může být méně pohodlný. Podložka má tak negativní vliv na fyziologii lidského těla. Pokud chcete matraci s delší životností a to zejména s ohledem na hygienu lůžka zvolte kombinaci s přírodním materiálem (deska z kokosových vláken, koňských žíní, mořské trávy ap.). Pokud trváte na bezvadných vlastnostech po, co nejdelší dobu používání zvolte matrace latexové neb matrace z vyšší cenové kategorie. Připlatit se v tomto případě určitě vyplatí.

Pěnovou nebo pružinovou matraci?

Pružinové matrace jsou stále oblíbené výrobky. Rozhodovaní jaký materiál zvolit, ale nemusí být tak složité. Pružinové a taštičkové matrace (jednotlivé pružiny jsou uloženy v textilních pouzdrech) mají výbornou bodovou elasticitu stejně jako latexové matrace, navíc jsou charakteristické dlouhou životností a vysokou prodyšností. Pokud by jste váhali a chtěli velmi prodyšnou matraci s dobrými ortopedickými vlastnostmi a hlavně s dlouhou životností, která je delší než životnost hygienická je na místě volba taštičkové matrace. Pokud prodyšnost není hlavní parametr po tom zvolte latexovou. Dále už je to na Vás s jakým materiálem sympatizujete.

Orientace v použitých materiálech

Zkusíme to zjednodušit:

Polyuretanová pěna - klasický levný materiál, každý zná molitanové matrace.

Studená pěna - vysoce pružný materiál, kvalitativně lepší a prodyšnější než polyuretanová pěna.

Líná pěna (VISCO) - velmi pohodlný materiál s efektem pomalého vracení. Přizpůsobí se Vašemu tělu. Materiál na "míru".

Latex - materiál s dlouhou životností, jedná se o elastomer. Pocitově měkké luxusní matrace.

Pružiny a taštičky - velmi prodyšné matrace.

Přírodní materiály - všeobecně velmi prodyšné, matrace dobře větrají. Perfektně odvádějí vlhkost.

Rošt nebo podložka pod matraci musí být zvolen vždy správně

Při výběru vždy dbejte doporučení, které jsou uvedeny v popisu výrobku. Pro latexové matrace používejte rošty s vyšším počtem lamel. Pod pružinové nebo taštičkové matrace můžete použít i pevnou podložku, protože tyto výrobky mají velmi vysokou prodyšnost.

Účel k použití

Většinou budete vybírat matraci pro každodenní spaní. Na lůžko bude ulehat stejná osoba. Jinak je tomu v hotelech nebo penzionech. Časté střídání hostů, jiná hmotnost atd. Proto nabízíme i výrobky v kategorii pro hotely a penziony. Požadavkům na občasné přespání zcela vyhoví jednoduchá třeba i skládací matrace.

Matrace pro starší osoby

Pro starší osoby jsou vhodné měkké materiály, které dobře kopírují lidské tělo a zároveň mu dodávají tu správnou oporu. Velice vhodné je vybírat z materiálů jako je latex nebo líná pěna. Navíc mají tyto matrace dlouhou životnost. Jsou ale vhodné pro všechny věkové kategorie.

Náš tip

Latexová matrace LATEX EXCLUSIVE 3 pro Váš zdravý spánek, klasická OLIVIA pro její nízkou cenu, avšak dobré užitné vlastnosti anebo MYSTICA, když nechcete šetřit a dopřejte si zasloužený odpočinek a kvalitní spánek.