Pro výrobu latexových matrací se používá s výhodou přírodní nebo syntetický latex. Zpracováním latexu se získá materiál s těmito vhodnými vlastnostmi:

  • Mimořádně vysoká elasticita, která je zcela vratná (jedná se o elastomer)
  • Vysoká ohebnost
  • Odolnost proti oděru
  • Vysoká prodyšnost

Prodyšnost matrací je dále zajištěna perforací v matraci, která vzniká při samotné výrobě v lisovací formě pomocí hrotů. Latexové matrace se vyrábějí vulkanizací směsi přírodního latexu s dalšími přísadami nebo i se směsí syntetického latexu v uzavřené formě.

Přírodní latex

Získává se z rostlinné šťávy plantážovitých rostlin. Rostlin produkujících latex je několik tisíc, jen málo z nich má vhodné vlastnosti pro průmyslové využití a pro pěstování na plantážích. Nejvýznamnější je Hevea Braziliensis. Hevea Braziliensis je původně divoká rostlina, později pěstovaná na plantážích v Jižní Americe a v Asii. Latex se čerpá ze zářezů na stromech do sběrných nádob. Latex je mléčná, kapalná suspenze kaučukovitých částic ve vodném prostředí (séru). Vedle vody jsou zde i cukry, proteiny i minerální láky atd. Částice jsou chráněny proti slepení elektrickou dvojvrstvou s příslušným povrchovým potenciálem. Jeho snížením fyzikálně chemickými procesy dojde při dosažení izoelektrického bodu k vysrážení kaučuku z latexu. Pro dopravu je nutné latex vhodným způsobem koncentrovat. Více o přírodním latexu naleznete zde.

Zajímavost

Původním domovem pryžovité rostliny Hevea Braziliensis je Amazonský prales, sazenice rostliny byly propašovány do Malajsie, kde se dodnes pěstuje na plantážích.

Věděli jste že

Latexové matrace se začaly vyrábět již v roce 1926 ve firmě Dunlop?

Představujeme

Zástupce latexových matrací v našem internetovém obchodě. Matrace LATEX EXCLUSIVE 5 ZÓN je klasickým zástupcem této kategorie, jedná se o monolitní výrobek pouze z latexové směsi. Naproti tomu se ve výrobku OCEAN DREAM snoubí vlastnosti latexu a přírodních materiálů a výsledkem je luxusní matrace. Zcela unikátní je i velmi vyská matrace FARO, která svou výškou potěší každého s požadavkem na vysoké lůžko a v neposlední řadě na bezchybný spánek.