Co je to bambus?

Bambus má několik druhů a je to vlastně stálozelená dřevnatá tráva. Bambus, jako rostlina, má všestranné využití. V závislosti na stáří rostliny se používá například jako potravina, pro výrobu textilních materiálů, pro výrobu papíru nebo jak stavební materiál. Rostlina velice rychle roste a některé druhy rostou rychlostí až 1 m za 24 hodin. Vyskytuje se v Asii, Americe a Africe a to ve nadmořských výškách kolem 4 000 m n. m..

Bambus ve východním Nepálu v nadmořské výšce 3 000 m n.m. v oblasti, kde se pěstuje čaj

 

Jak se vyrábí bambusová textilní vlákna?

K výrobě bambusových vláken se používá celulóza, která je obsažena v buněčných stěnách rostlin, zde bambusu. Chemickým procesem se z celulózy získá viskózová celulóza, kterou lze dále zvlákňovat a tak se vyrobí viskózová vlákna. Bambusová vlákna jsou v pravém slova smyslu viskózová vlákna. Výsledné tkaniny mohou být ve směsi například s bavlnou, lnem ap.

Jaké jsou vlastnosti bambusových vláken?

  • měkký omak a hedvábný lesk
  • vysoká nasákavost (až 4krát vyšší než bavlna)
  • schopnost neutralizovat zápach
  • odolnost proti bakteriím

Proč zvolit potah z bambusových vláken?

Matracový potah zajistí svými vlastnostmi komfort při spánku, protože výborně odvádí vlhkost. Lidské tělo, může za noc vyloučit až 1 litr tekutiny. S výhodou lze potah zvolit pro jakoukoliv matraci a je vhodný pro každého. Nejlépe se hodí pro latexové matrace, přírodní matrace, matrace s línou pěnou a také pro vyšší matrace.