V našem článku Jakou tvrdost matrace jsme rozdělili matrace na měkké, středně tvrdé a tvrdé.

Tuhost matrací je přímo závislá na použitých materiálech a konstrukci. Měkké matrace se vyrabějí především z líné pěny a z latexu. Všeobecně se dá říci, že desky z kokosových vláken, koňských žíní z pojené polyuretanové pěny zvyšují tvrdost matrace. O vlastnostech obou materiálů se dočtete v našem nákupním rádci.

 

 

Nejměkčí a zároveň velmi pohodlné jsou latexové matrace. Vyrábějí se ze směsi přírodního a syntetického kaučuku a připravená směs se odlévá přímo do matracové formy. Tyto matrace lze doporučit pro děti, pro osoby s bolestmi zad nebo kloubů a každému kdo ví, že se dobře vyspí na měkké matraci. Důležité je použít lamelový nebo deskový rošt, kde mezera mezi lamelami nebo deskami není větší než cca 3 cm. Nevhodné je použití desky jako podložky a to proto, že latex má vysokou objemovou hmotnost a docházelo by k pomalému odpařování vlhkosti. Potah je volitelný a doporučujeme vybírat z pratelných variant potahů.

Latexová matrace

Další materiál, který je pohodlný a měkký je líná pěna. Matrace z líné pěny jsou velmi oblíbené a patří k nečastěji nakupovaným. Líná pěna je velice často kombinovaná s polyuretanovou nebo studenou pěnou. Takto se vyrábějí oboustranné matrace, kdy jedna strana je měkčí a druhá středně tvrdá.Toho lze využít například pří nákupu matrací do manželské postele - každý si jednoduše zvolí tu stranu, která mu více vyhovuje.

Matrace z líné pěny