Sendvičové matrace

V našem článku Vás seznámíme s tím, jak se vlastně vyrábí matrace. Dnes se zaměříme na výrobu "sendvičových" matrací. To jsou matrace složené z několika vrstev různých druhů materiálů nebo z jednoho materiálu o různých vlastnostech. V případě polyuretanových pěn se jedná o různé objemové hmotnosti.

Důležitý je návrh a zkušenosti

Za designem a vlastnostmi našich matrací stojí český výrobce s několikaletou praxí a zkušenosti v oblasti návrhu a výroby matrací. Zkušenosti jsou velmi důležité pro optimalizaci vlastností výrobku včetně ceny. Můžeme se pochlubit s minimálním počtem reklamací, méně než 0,05% za rok. Spolupracujeme s těmi nejlepšími!

Co je to objemová hmotnost pěny?

Objemová hmotnost pěny vyjadřuje hmotnost materiálu na stanovený objem, v případě pěn se udává kg na m3. Podle objemové hmotnosti lze vyhodnotit kvalitu matrace. Na výrobu matrací se používají objemové hmotnosti pěn min. 25 kg/m3. Jsou to ale matrace spíše jen na příležitostné spaní a pro hosty, nebo matrace pro děti do dětských postýlek. Nižší objemová hmotnost se nedoporučuje používat jedná se potom o nekvalitní výrobky a matrace se brzo proleží.

Jak se vyrábí jednotlivé díly pro matrace?

Desky a profily z polyuretanových pěn jsou z velkých bloků horizontálně a vertikálně nařezány. Dále může následovat vyřezávání profilů na CNC strojích, frézování nebo vrtání otvorů. Takto upravené desky jsou pak připraveny pro kombinaci s dalšími materiály. Desky z kokosových vláken, pojené pěny, nebo z dalších přírodních materiálů jsou také horizontálně a vertikálně nařezány. Desky se řežou na standardní matracové rozměry. V případě výroby atypických rozměrů matrace jsou z těchto standardních rozměrů vyráběny menší nebo větší rozměry (řezáním nebo slepením). Odpad při řezání pěn lze využít a to pro výrobu pojené polyuretanové pěny, která se většinou používá do středů matrací, protože je tužší anebo jako lehací plocha pro matrace pro vyšší hmotnostní kategorii zákazníků.

Jak poskládat jednotlivé vrstvy matrace?

Sendvičové matrace jsou složeny z několika vrstev a každá vrstva má svůj účel. Lehací plochy jsou vyrobeny z polyuretanových pěn o různé objemové hmotnosti. Mohou být hladké nebo profilované do několika anatomických zón. Středy matracových jader bývají provzdušněny deskami z přírodních materiálů nebo mohou být zpevněny deskou z pojené polyuretanové pěny, která má větší hustotu. Vrstvy jsou poskládány v závislosti na znalostech vlastností materiálů a použití pro konkrétní požadavky zákazníků.

Jak drží vrstvy matrace pohromadě?

Jedná-li se o hladké desky, tak ty jsou spojeny lepidlem. Jsou to kaučuková nebo disprezní lepidla, která se stříkací pistolí nanášejí šikmo na lepený povrch. Lepidla jsou zdravotně nezávadná, neobsahují a ani časem neuvolňují škodlivé látky. Lepidlo neovlivňuje vlastnosti lepených materiálů. V případě spojení profilovaných desek je to jednodušší, desky drží pouze fyzikálními silami. Dále mohou být do středu matrace vkládány různé profily k dosažení různé tuhosti matrace v anatomických zónách. Nakonec stačí na matraci ušít potah, zabalit a vyexpedovat k Vám!

Výroba našich matrací trvá 3-4 dny z důvodu dodržení správných technologických postupů a technologické pauzy po lepení. Proto Vám naše matrace expedujeme do třech pracovních dní!